Únor 2013

Tři mušketýři po padesáté...tentokrát v Doksanech

24. února 2013 v 18:53 | pCh |  Doksany
Některé ze světových filmových produkcí se zdá, že téma Tří mušketýrů nebylo ještě zcela vytěženo a tak budeme zřejmě svědky natáčení nové verze notoricky známého příběhu, tentokrát v seriálové podobě a to přímo v areálu doksanského kláštera. Že si filmařů skutečně užijeme napovídají zvěsti, že seriál to bude takřka nekonečný a natáčení potrvá nejméně tři roky. Již dnes se nádvoří kláštera mění k nepoznání. Je velmi zajímavé sledovat přerod smutné reality poničeného areálu do filmové fikce - pozlátka. Škoda, že se přitom neopraví střecha pivovaru.....
Řádové sestry premonstrátky pak čeká překvapení, až v areálu potkají kardinála de Richelieu nebo jeho nástupce Mazarina
:)


Pamětní spis ku oslavě dvacetiletého trvání sboru doksanského

24. února 2013 v 9:56 | pCh |  Doksany

K oslavě dvacetiletého výročí založení hasičského sboru v Doksanech byl panem E. Kormundou /župním
jednatelem/sestaven "Pamětní spis", vydaný nákladem vlastním v Praze roku 1902. Spis takový sestává se ze dvou částí. První pojednává o vzniku doksanského sboru hasičského a jeho vývoji. Druhá část je jakýmsi náčrtkem historie kláštera doksanského. A protože se mi toto čtení zajímavým zdá, rád Vám ho na těchto stránkách přináším.


DOKSANY - historický náčrtek

Jako běloskvoucí a drahocenná perla lemovaná smaragdy bujné zeleně vroubících ji hájů a lučin, jeví se oku našemu Doksany, jedna to z nejstarších osad na požehnaných nivách vlasti naší, nedaleko úpatí posvátného Řípu.
Vznik její hledati dlužno ve věku dvanáctém, kdy v Čechách vládl kníže Vladislav II. (1140-1173), kterýž za vydatnou a účinnou pomoc poskytnutou císaři Bedřichovi I. Barbarossovi (Rudovousému) proti Milánským v Lombardii, jmenován byl prvním králem Českým.

Čertovy hlavy - Želízy

8. února 2013 v 21:05 | pCh |  Památky a zajímavosti
Václav Levý - Želízy 1845 - 1850

O Václavu Levém si múžete něco přečíst třeba na Wikipedii - http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Lev%C3%BD