Září 2011

Novodvorská Boží muka

30. září 2011 v 0:55 Aktuality
Pokud máte stejně dobrý postřeh jako já, tak ani nevíte, že ze svého místa zmizela "boží muka" u Kopalů. Obecnímu úřadu se podařilo zajistit finance na restauraci "největší" místní památky. Je třeba říci, že na poslední chvíli, protože zub času se na jejich stavu dost zle podepsal. Vždyť dle letopočtu v horní části pocházejí již z roku 1526 a poslední jejich údržba proběhla někdy v roce 1937.
Při demontáži a nakládání jednotlivých částí se překvapivě zjistilo, že spodní podstavec křížku je tvořen obrácenou křtitelnicí. Tato skutečnost, stejně jako nález starých lidských koster při rekonstrukci vedlejšího domu vzbuzuje mnoho otázek o původu křížku a důvodech jeho postavení, na které jen těžko nalezneme odpověď. S notnou dávkou romantiky si lze představovat spojitost s pohnutými osudy doksanského kláštera, neboť je známo, že při četných nájezdech loupeživých hord(ať už husitských nebo později pruských), hledali často obyvatelé kláštera úkryt v lesích okolo Nových Dvorů a Chvalína. více obrázků v galeriiOstré - Kalvarie

29. září 2011 v 23:57 | pCh |  Památky a zajímavosti


undefined
undefined

Brozany - kostel sv. Gotharda

15. září 2011 v 0:31 Památky a zajímavosti
Další úlovek z GoogleBooks - "BROZANY v Litoměřicku" - Památky - Časopis Musea království Českého pro dějepis hlavně český, ročník X., díl V., sešit 8, rok 1863 - autor František Beneš.

Doksany ve filmu - Hostel

15. září 2011 v 0:08 | pCh |  Doksany
V sobotu na Nově běžel americký horor z roku 2005 se jménem "HOSTEL". Děj se má odehrávat kdesi na Slovensku u Bratislavy, ale většinou je na pozadí vidět Krumlov a taky Doksany. Film Vám doporučit nemůžu - je to hrozná píčovina.
Ještě že sestry premonstrátky zřejmě netuší, co se v objektu bývalého kláštera děje....... :-(


J.R.Tesař - Litoměřicko: Obraz vlastivědný - I.svazek

13. září 2011 v 9:00 | pCh |  J.R. Tesař - Litoměřicko
Kdysi jsem na těchto stránkách pojal záměr zveřejnit celé dílo J.R. Tesaře o Litoměřicku. Bohužel skeny, které mám k dispozici jsou dost nekvalitní a výsledný text po OCR vyžaduje korekturu na kterou nemám čas. Proto jsem pdfko s knihou lehce poopravil/zejména ztmavil text/, aby bylo lépe čitelné a předkládám ho zde zájemcům abych tak řekl "en bloc"
Stahovat můžete z archívu publikací nebo zde - J.R. Tesař - Litoměřicko: Obraz vlastivědný I.svazek - 1926Doksany - historie kláštera

8. září 2011 v 18:04 | pCh |  Doksany
Na Google Books se dají najít věci! Jen mít trpělivost a hledat. Na mě se štěstí usmálo, když jsem objevil "Časopis Musea království Českého pro dějepis hlavně český" a něm báječná pojednání pana Františka Beneše, c.k. konservatora o památkách v našem okolí. Jako první jsem našel historii a popis doksanského kláštera sester premonstrátek z roku 1863. Přestože se o toto téma zajímám už dlouho, žádné takto ucelené dílo o "doxanském" zámku jsem nikdy neměl k dispozici, s vyjímkou brožury pana prof. Václava Krpeše o počátcích premostrátského řádu a vzniku kláštera v Doksanech.
Četba kvůli horší kvalitě textu vyžaduje větší soustředění, ale rozhodně to stojí za to.


Historie a popis kláštera jsou ke stažení zde (stáhněte soubor pdf) nebo kliknutím na obrázky.