J.R. Tesař - Litoměřicko - obraz vlastivědný

4. května 2010 v 13:16 | pCh |  J.R. Tesař - Litoměřicko
Už na základní škole jsem měl možnost se poprvé setkat s dílem Jaroslava Rudolfa Tesaře. Dobře si pamatuji, že spolužačka Liběna přinesla na hodinu českého jazyka útlou knížečku plnou pověstí a legend o hradech, kopcích a místech, které i v Nových Dvorech máme neustále na očích. Vždyť stačí vyjít  za vesnici a spatřit jedinečné panorama Českého středohoří, které mi pokaždé vyrazí dech.  A v ten okamžik bych rád navštívil místa, kde jsem již byl a i ta, kam jsem se ke své hanbě ještě nedostal.  V knihovně mám několik map a průvodců Českým středohořím, ale vždy tam chybělo to dílo nejcennější - trilogie "Litoměřicko - obraz vlastivědný" od J.R. Tesaře. Marně jsem se pídil po antikvariátech i knihkupectvích. Až teprve nedávno jsem díky Šárce F., které touto cestou děkuji, získal oskenovanou kopii kopie. Samozřejmě kvalita nebyla valná a tak jsem se ji pokusil vylepšit. A protože si myslím, že zájemců o toto dílo bude víc, chtěl bych ho celé postupně na těchto stránkách "vyvěsit".

Na netu jsem našel krátký příspěvek z Lovosického dnešku 9/2005:
Osobnost Jaroslava Rudolfa Tesaře je spjata s celým Litoměřickem. Tento významný pracovník ve školství byl i pracovitým vlastivědným badatelem a jeho trilogie o Litoměřicku vydaná v letech 1926-1931 je pro všechny historiky, vlastivědné pracovníky i regionální novinářem stálým zdrojem informací všeho druhu.
Učitel a vlastenecký pracovník českého severu Jaroslav Rudolf Tesař se narodil se v Praze-Bohnicích 18.12.1874, vystudoval gymnázium na Smíchově a státní učitelský ústav v Praze. Své první místo nastoupil v obecné škole v Hrnčířích, malé vesnici poblíž Blaníku a Mladé Vožice. Jako vlastenec vstoupil v září 1895 do služeb Ústřední matice školské a  byl ustanoven na menšinovou českou školu do Terezína, později byl přeložen do Liberce, kde v letech 1902-1915 působil jako řídící učitel české matiční školy. Zároveň v období 1909-1914 vedl živnostenskou pokračovací školu s odpoledním vyučováním. jeho aktivita zahrnovala také činnost v Sokole a v odboru Národní jednoty severočeské, kterému od roku 1912 předsedal.
Po první světové válce pracoval v Nýřanech, kde se stal v roce 1920 ředitelem českých měšťanských škol. Takových osobností však bylo více potřeba v menšinových oblastech a proto J. R. Tesaře jmenovalo v roce 1921 ministerstvo školství okresním školním inspektorem v Litoměřicích. Zde také vedl Český muzejní spolek. Při oslavě položení základního kamene ke stavbě nové české školy v Litoměřicích byl oficiálním zástupcem ministerstva školství a osvěty a při organizování Máchových oslav v roce 1936 byl předsedou výboru.
Jeho významným literárním dílem je trojdílné Litoměřicko - obraz vlastivědný. První díl je věnován hlavně Litoměřicím (ale nejen jim, jsou zde zmíněny i významné historické události, např. "Bitva u Lovosic" v roce 1756). 2. díl se jmenuje "Pověsti z kraje Daliborova" a jak název naznačuje je věnován bájím a pověstem z našeho regionu. 3. díl podává vlastivědný obraz celého regionu, nalezneme zde historii městeček a vesnic počínaje třeba obcí Blíževedly až po třeba Vchynice. Obsáhlá kapitola je věnována našemu městu. To znal J. R. Tesař určitě dokonale, neboť právě v českém menšinovém knihkupectví Ratibora Vodseďálka v Lovosicích první dva díly své trilogie vydal. Třetí díl byl vydán v Roudnici nad Labem. V roce 1927 vyšel i Tesařův průvodce "60 výletů litoměřickým Středohořím", vydal ale i učebnici němčiny pro 3. třídu obecných škol pod názvem "Má první německá kniha". Ve spolupráci s J. Laubem vydává v roce 1936 před svým odchodem na odpočinek "Náš vývoj v severních Čechách". Konce života prožil v Praze, kde v roce 1958 zemřel.
Jeho "Litoměřicko" je velice vyhledáváno, ale i v Knihovně Karla Hynka Máchy v Litoměřicích mají jen fotokopie; v naší knihovně není zatím vůbec; fotokopii 3. dílu má k dispozici památkář Městského úřadu Lovosice. Pokud někdo zmíněná díla má, určitě by o ně naše knihovna měla zájem (určitě se budeme snažit získat alespoň fotokopie z Litoměřic). osobně se divím, že někdo nevydá reprint, určitě by se dobře prodával. Dílo je živé, odkazuje se na ně většina webových stránek obcí INTEGRO a dodnes z něho opisujeme všichni, kdož o nějaké v něm zmíněné obci píšeme.
Díky, pane Tesaři!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Filip Uzel Filip Uzel | E-mail | 13. srpna 2010 v 10:05 | Reagovat

Dílo Litoměřicko obraz vlastivědný patří skutečně dodnes k nejlepším a nejpodrobnějším knihám o litoměřickém kraji. Pokud budete mít zájem, vlastním všechny tři díly a první a druhý díl mám dokonce dvakrát. Rád je poskytnu k oskenování.

2 novedvory novedvory | E-mail | 14. srpna 2010 v 6:40 | Reagovat

[1]:Děkuji. Skeny už mám i když ne zrovna nejkvalitnější. Horší je udělat korektury a najít si na to čas.......

3 Honza Honza | 15. srpna 2010 v 18:39 | Reagovat

Litoměřicko obraz vlastivědný se v současnosti prodává na Aukro.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama