Květen 2010

Oltářík

28. května 2010 v 14:07 | pCh |  Památky a zajímavosti
Po dlouhé době jsem se vypravil na Oltářík. Bylo už dosti pozdě večer, takže světla kvapem ubývalo, přesto byl výhled parádní. V krajině vynikaly zejména početné lány řepky. Foťák jsem si sebou nevzal, takže jen pár snímků z mobilu.
Další fotky v galerii.....

J.R. Tesař - Litoměřicko - obraz vlastivědný - díl I. - II. Poloha, rozloha a obyvatelstvo okresu

6. května 2010 v 15:12 | pCh |  J.R. Tesař - Litoměřicko
II. Poloha, rozloha a obyvatelstvo okresu.

Politický okres litoměřický, který jest jedním nejen na krásy, ale i na bohatství přírodní z prvých v Čechách, rozkládá se od 13° 53' ku 14° 28" vých. délky (dle Greenwiche) a od 50° 24' ku 50°40' severní šířky. Nejsevernější bod okresu jest nad vesnicí Velkou Javorskou, nejjižnější vrch Studánka pod Děčany, nejzápadnější severně od vrchu Srbsko za vsí Leskou a nejvýchodnější u Vlhoše, jehož homole jest přibližně mezníkem tří okresů, litoměřického, českolipského a dubského; přesně běží hranice na této straně silnice z osady Vlhoše do Loubí vedoucí až k pěšině za Vlhoší k hájovně.

J.R. Tesař - Litoměřicko - obraz vlastivědný - díl I. - 1. Úvod

4. května 2010 v 20:38 | pCh |  J.R. Tesař - Litoměřicko
Úvodem.
"Nádherný kus země je naše vlast - Čechy. Ale nejkrásnější díl tohoto klenotu je beze sporu litoměřický kraj, který ne neprávem od starodávna rájem a zahradou Čech je nazýván. Tu zraje jižní ka­štan, vlašský ořech rozprostírá zde košatou svoji korunu, slunce vlévá svůj žár do krve révy a vesele vlají korouhve lodí na stříbrných vl­nách labských"; tak Němec J. Pohlt velebí Litoměřicko v úvodu svého díla "Povídky a pověsti z pravěku Čech". A před ním i po něm též jiné cizí cestovatele krásy litoměřického kraje strhly v obdiv a nad­šení; i světový cestovatel Alexandr Humboldt řadil jej mezi nejkrás­nější.

J.R. Tesař - Litoměřicko - obraz vlastivědný

4. května 2010 v 13:16 | pCh |  J.R. Tesař - Litoměřicko
Už na základní škole jsem měl možnost se poprvé setkat s dílem Jaroslava Rudolfa Tesaře. Dobře si pamatuji, že spolužačka Liběna přinesla na hodinu českého jazyka útlou knížečku plnou pověstí a legend o hradech, kopcích a místech, které i v Nových Dvorech máme neustále na očích. Vždyť stačí vyjít  za vesnici a spatřit jedinečné panorama Českého středohoří, které mi pokaždé vyrazí dech.  A v ten okamžik bych rád navštívil místa, kde jsem již byl a i ta, kam jsem se ke své hanbě ještě nedostal.  V knihovně mám několik map a průvodců Českým středohořím, ale vždy tam chybělo to dílo nejcennější - trilogie "Litoměřicko - obraz vlastivědný" od J.R. Tesaře. Marně jsem se pídil po antikvariátech i knihkupectvích. Až teprve nedávno jsem díky Šárce F., které touto cestou děkuji, získal oskenovanou kopii kopie. Samozřejmě kvalita nebyla valná a tak jsem se ji pokusil vylepšit. A protože si myslím, že zájemců o toto dílo bude víc, chtěl bych ho celé postupně na těchto stránkách "vyvěsit".